URZĄD GMINY W TOKARNI

Tokarnia 380
32-436 Tokarnia


telefon: 12 274 70 22
fax: 12 274 70 25

www: www.tokarnia.info.pl

Gmina Tokarnia leży w Małopolsce, w południowej części powiatu myślenickiego.

Rozciąga się wzdłuż rzeki Krzczonówka w kierunku wschód - zachód na przestrzeni około 12 kilometrów.

Położona jest na styku Beskidu Wyspowego i Beskidu Makowskiego, w dolinie potoku Krzczonówka – dopływu rzeki Raby.

Charakterystyczne dla krajobrazu Gminy są rozległe wnętrza dolin potoków, zamknięte ścianami wzniesień pokrytych lasami, z zaznaczającymi się większymi szczytami Koskowej Góry, Parszywki, Sołtysiej Góry, Kotonia (w północnej części Gminy) oraz góry Groń, Łysej Góry, góry Golec i Zębalowej (na południu).

Stoki południowe są łagodne, natomiast stoki o nachyleniu północnym są zwykle strome. Górne partie gór są zazwyczaj zalesione. Dużą atrakcją dla amatorów ciekawostek jest masyw Zębalowej, gdzie znajdują się ryte na głazach znaki, które w Beskidach oznaczły dawniej zbójeckie drogi bądź sekretne miejsca ukrycia skarbów.

Głównym celem rozwoju Gminy jest rozwój turystyki, w tym agroturystyki i zaplecza rekreacyjno-sportowego. Duża lesistość obszaru (ok.47% w Gminie) sprzyja rozwojowi turystyki (pomimo pewnych utrudnień w pieszej penetracji lasów ze względu na rozczłonkowanie dolinami).


Tereny Gminy Tokarnia stanowią miejsca, w których zarówno turyści indywidualni jak i zorganizowani, mogą znaleźć ciszę, spokój i bezpośredni kontakt z naturą oraz miejsca aktywnego wypoczynku.

Urozmaicona rzeźba terenu, występowanie otwartych widokowo spłaszczeń, polan, wysoka lesistość, przepływające strumienie, duża liczba zabytków kultury i przyrody sprawia, że gmina jest atrakcyjna turystycznie.

Do atutów turystycznych należy zaliczyć również łagodny klimat naturalny, który korzystny jest do uprawiania narciarstwa i stwarza dogodne warunki dla wypoczynku.

Tereny Gminy obfitują w dogodne ścieżki spacerowe, szlaki turystyczne. Obfitość runa leśnego zadowoli nie tylko grzybiarzy, ale także amatorów jagód (borówek).

Początkującym jak i zaprawionym piechurom proponujemy wycieczki na okoliczne wzniesienia skąd rozciąga się szeroka panorama na pozostałą część pasma Beskidów, Gorców oraz Tatr.

W zimie na zwolenników „białego szaleństwa” czekają dwa stoki narciarskie.


Na terenie Gminy od 1973 roku działa Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Odgrywa on główną rolę animatora kultury w gminie. Sprawuje pieczę nad zespołami artystycznymi gminy, a także nad zespołami sportowymi.


Ziemia tokarska obfituje w bogate dziedzictwo kulturowe w zakresie budownictwa ludowego, zabytków ruchomych, etnograficznych czy krajobrazu kulturowego.

Na terenie gminy Tokarnia występuje wiele zespołów architektonicznych i obiektów zabytkowych o charkterze regionalnym. Na szczególną uwagę zasługują dwa zespoły dworskie w Skomielnej Czarnej i Tokarni.

Szczególnym zabytkiem kultury jest mała Kalwaria Tokarska-zespół rzeźb plenerowych na północnym zboczu Urbaniej Góry. Dzieło Józefa Wrony miejscowego rzeźbiarza.



Kontakt:

Urząd Gminy w Tokarni

32-436 Tokarnia 380

tel.(012) 27 47 022
fax.(012) 27 47 025

tokarnia@ug.pl


Strukturę organizacyjną urzędu tworzy:

1. Kierownictwo Urzędu:

    Wójt Gminy,
    Sekretarz Gminy,
    Skarbnik Gminy - Główny Księgowy Budżetu.

2. Komórki organizacyjne i samodzielne stanowiska pracy:

    Referat Finansowy
    Referat Gospodarki Komunalnej,
    Referat Spraw Społecznych,
    Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Funduszy Pomocowych
    stanowisko d/s kadrowych
    stanowisko d/s obywatelskich,
    stanowisko d/s handlu i obrony cywilnej,
    stanowisko d/s bezpieczeństwa,
    stanowisko d/s obsługi sekretariatu
    stanowisko d/s Rady Gminy,
    stanowisko d/s informatyki,
    pełnomocnik d/s profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.


Serdecznie zapraszamy !!!

gmina gmina tokarnia urząd urząd gminy urząd gminy tokarnia